| État de l’article | Nouveau |
| Nom du fabricant | SIMATIC IPC547G (rack PC, 19", 4 U); Pentium Dual Core G4400 (2C/2T, 3.3 GHz, 3 MB cache) |
| Marque | Siemens |
| Pays d’origine* | DE |
| * Le pays d'origine réel peut varier selon le lot de livraison. Pour confirmer le pays d'origine spécifique, veuillez contacter votre gestionnaire de compte. | |
| Code du système harmonisé | 8471 5000 00 |
| ETIM | EC001413 |
| Température de fonctionnement | 0-40 °C |
| Type de tension d'alimentation | AC |
| Degré de protection (IP) | IP30 |
| Tension d'alimentation AC 50 Hz | 100-240 V |
| Tension d'alimentation AC 60 Hz | 100-240 V |
| Niveau d’emballage 1 | 4047622431641 |
| Largeur | 0.4814 mm |
| Hauteur | 0.1766 mm |
| Profondeur | 0.4466 mm |
| Adapté aux fonctions de sécurité | No |
| Avec disque dur | Yes |
| Protocole de support pour LON | No |
| Nombre d'interfaces HW Ethernet industriel | 2 |
| Nombre d'interfaces HW RS-232 | 2 |
| Nombre d'interfaces HW RS-422 | 0 |
| Nombre d'interfaces HW RS-485 | 0 |
| Nombre d'interfaces HW TTY série | 0 |
| Nombre d'interfaces HW USB | 8 |
| Nombre d'interfaces HW parallèles | 1 |
| Nombre d'interfaces HW autres | 2 |
| Adapté au système d'exploitation Windows 9x | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows 2000 | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows XP | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows ME | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows CE | No |
| Adapté au système d'exploitation Linux | No |
| Convient à d'autres systèmes d'exploitation | No |
| Protocole de support pour ASI | No |
| Protocole de support pour PROFIBUS | No |
| Protocole de support pour CAN | No |
| Protocole de support pour INTERBUS | No |
| Protocole de support pour KNX | No |
| Protocole de support pour Modbus | No |
| Protocole de support pour Data-Highway | No |
| Protocole de support pour DeviceNet | No |
| Protocole de support pour SUCONET | No |
| Protocole de support pour d'autres systèmes de bus | No |
| Type de processeur | Pentium M |
| Mémoire principale maximale | 4000000000 MB |
| Avec lecteur de disquette | No |
| Avec d'autres supports de stockage | No |
| Avec carte graphique | Yes |
| Avec carte son | Yes |
| Nombre d'emplacements AGP libres | 0 |
| Nombre d'emplacements PCI libres | 2 |
| Nombre d'emplacements ISA libres | 0 |
| Nombre d'emplacements PCMCIA libres | 0 |
| Nombre d'autres emplacements libres | 0 |
| Possibilité de montage sur rail | No |
| Type de construction du boîtier | Rack |
| Capacité de mémoire du disque dur | 0 TB |
| Protocole de support pour SERCOS | No |
| Protocole de support pour INTERBUS-Safety | No |
| Nombre d'interfaces PROFINET | 0 |
| Nombre d'interfaces HW Sans fil | 0 |
| Possibilité d'encastrement frontal | No |
| Montage en rack possible | Yes |
| Montage mural/montage direct | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows 2003 Server | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows Vista | No |
| Norme radio Bluetooth | No |
| Norme radio Wi-Fi 802.11 | No |
| Maître de liaison IO | No |
| Protocole de support pour AS-Interface Safety at Work | No |
| Protocole de support pour DeviceNet Safety | No |
| Protocole de support pour EtherNet/IP | No |
| Protocole de support pour Foundation Fieldbus | No |
| Protocole de support pour PROFINET CBA | No |
| Protocole de support pour PROFINET IO | No |
| Protocole de support pour PROFIsafe | No |
| Protocole de support pour SafetyBUS p | No |
| Norme radio GPRS | No |
| Norme radio GSM | No |
| Norme radio UMTS | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows 7 | No |
| Adapté au système d'exploitation Windows 8 | No |
| Fréquence d'horloge du processeur | 3300000000 GHz |
| Nombre de baies de stockage | 4 |
| Avec lecteur optique | No |
*** no longer available *** SIMATIC IPC547G (rack PC, 19", 4 U); Pentium Dual Core G4400 (2C/2T, 3.3 GHz, 3 MB cache); MB (chipset H110, 2x Gbit LAN, 2x USB 3.0 front, 2x USB 3.0 & 4x USB 2.0 on rear, 2x PS/2, audio; 1x display port V1.2, 1x DVI-D, 7 slots: 5x PCI-E, 2x PCI) 1x 1 TB HDD, internal; 4 GB DDR4 SD-RAM (1x 4 GB) Enclosure painted, COM2+LPT, 100/240 V AC industrial power supply unit, without power supply cord; without operating system The SIMATIC IPC547G with innovative Intel processor technology. The innovated SIMATIC IPC547G is the technological further development of the SIMATIC IPC547E in the direction of maximum performance, user-friendliness and flexibility. With its appealing pricing, it is ideally suited for the cost-effective implementation of industrial applications, such as in process visualization or in industrial image processing, which require maximum PC system performance (state of the art). It also boasts a high degree of system availability, flexibility and compactness in 19" IPC technology. The SIMATIC IPC547G is also available as a control cabinet device for horizontal and vertical installation and with an optional Tower Kit for use as an industrial workstation or server in the process industry and in technical offices. Other functions include, for example, the graphic expansion options (multi-monitoring) for complex visualization tasks or front-side status indicators for increasing the system availability. The application areas of the SIMATIC IPC547G provide system integrators, control cabinet designers, plant engineers and machine builders with a 19" Rack PC platform for high-performance applications and IT applications at the control/cell level for process- and visualization applications, industrial high-end image processing, quality assurance and monitoring tasks, measurement, open-loop and closed-loop control tasks, and data recording and data management. The SIMATIC IPC547G is UL-certified and has the CE mark for use in industrial environments and in residential, business and commercial sectors and can therefore be used not only in industrial applications, but also in building automation or in public facilities. Thanks to its installation depth of just 446 mm it can also be easily integrated into 500 mm 19" cabinets. The outstanding characteristics are maximum system performance due to the most innovative technology, a high degree of flexibility, a Tower Kit for converting your computer into an Industrial Tower PC (optional), a high degree of system availability, user-friendly and service-friendly device configuration, independent product design with new front layout, all-metal enclosure with anti-corrosive surface (blue chromatic) and with optional design surface (paint), a high degree of EMC compatibility for use in industrial and office areas, installation compatibility across generations of devices, certifications and approvals, e.g. for worldwide marketing (cULus, CE, KC, C-Tick), system-tested with SIMATIC components for easy integration into the TIA environment, ensured innovation cycles and long-term availability of at least 2.5 years, guaranteed spare parts supply of at least 3 years, and worldwide service and support.