DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 1
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 2
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 3
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals image 4
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 1
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 2
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 3
DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals thumbnail 4
Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Commande uniquement
Prix (hors TVA):
Ce prix est valable jusqu’au 24.12.26
EAN: 4015081944927
MPN: 197613
Colis: 1
Délai de livraison estimé à notre entrepôt: 8-10 weeks
Technical Information
État de l’article Nouveau
Nom du fabricant DILMT7(24V50/60HZ) Power contactor, 3 pole, 380 V 400 V: 3 kW, 24 V 50/60 Hz, AC operation, Screw terminals
Marque EATON
Catégories Contacteurs de puissance AC
Pays d’origine* CN
Code du système harmonisé 8536 4900 00
ETIM EC000066
Puissance nominale de fonctionnement à AC-3, 400 V 3 kW
Nombre de contacts normalement ouverts comme contact principal 3
Nombre de contacts normalement fermés comme contact principal 0
Courant nominal de fonctionnement Ie à AC-3, 400 V 7 A
Tension nominale d'alimentation de commande Us à AC 50HZ 24 V
Tension nominale d'alimentation Us à AC 60HZ 24 V
Tension nominale d'alimentation de commande Us à DC 0 V
Type de connexion électrique du circuit principal Raccordement à vis
Type de tension pour l'actionnement AC
Détails d’emballage
Niveau d’emballage 1 4015081944927
Autres données techniques
Version modulaire No
Nombre de contacts auxiliaires comme contact normalement ouvert 0
Nombre de contacts auxiliaires comme contact normalement fermé 0
Courant nominal de fonctionnement Ie à AC-1, 400 V 20 A
Courant nominal de fonctionnement Ie à AC-4, 400 V 0 A
Puissance nominale de fonctionnement à AC-4, 400 V 0 kW
Puissance nominale de fonctionnement NEMA 0 kW
Description
Contactor, Application: Contactors for Motors, Contactors up to 95 A, 3 pole, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, AC-4: Normal AC induction motors: starting, plugging, reversing, inching, Connection technique: Screw terminals, Notes: Also suitable for motors with efficiency class IE3., Number of poles: 3 pole, Rated operational current AC-3 380 V 400 V: Ie= 7 A, Rated operational current AC-1 Conventional free air thermal current, 3 pole, 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 20 A, Max. rating for three-phase motors , 50 - 60 Hz AC-3 220 V 230 V: P= 2.2 kW, 380 V 400 V: P= 3 kW, Can be combined with auxiliary contact: DILT-XHI.., Voltage AC/DC: AC operation