| État de l’article | Nouveau |
| Nom du fabricant | FLUKE-705 Loop Calibrator |
| Marque | Fluke |
| Catégories |
Electrical Test Equipment
Calibrateur de process |
| Pays d’origine* | CN |
| * Le pays d'origine réel peut varier selon le lot de livraison. Pour confirmer le pays d'origine spécifique, veuillez contacter votre gestionnaire de compte. | |
| Code du système harmonisé | 9030 3100 00 |
| Nombre de canaux | 1 |
| Indication | Numérique |
| Plage de mesure de la tension maximale, DC | 0 V |
| Plage de mesure maximale du courant, CC | 0.024 A |
| Plage de mesure de la résistance maximale | 0 Ohm |
| Sortie en tension 0 mV ... 100 mV | No |
| Courant de sortie 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Élément thermique RTD | No |
| Élément thermique type B | No |
| Élément thermique type E | No |
| Élément thermique de type J | No |
| Élément thermique de type K | No |
| Élément thermique de type L | No |
| Élément thermique de type N | No |
| Élément thermique de type R | No |
| Élément thermique de type S | No |
| Élément thermique de type T | No |
| Elément thermique type U | No |
| Sortie tension 0 V ... +/- 300 mV | No |
| Sortie tension 0 V ... 3 V | No |
| Sortie tension 0 V ... 15 V | No |
| Dissipateur de puissance (simulateur d'émetteur) 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Elément thermique RTD Ni1000 | No |
| Niveau d’emballage 1 | 0095969062565 |
| Mémoire des valeurs mesurées | No |
| Interface | No |
| Affichage analogique à barres | No |
| Mesure de la pression | No |
| Résolution la plus basse, courant continu | 1 µA |
| Plage de mesure du courant max. | 0 A |
| Affichage multiple | Yes |
| Sortie tension 0 V ... 10 V | No |
| Sortie de courant à la résolution la plus faible | 0,001 mA |
| Dissipateur de puissance de la résolution la plus basse | 0,001 mA |
| Sortie de résistance | No |
| Encodeur à résistance maximale | 0 Ohm |
| Elément thermique RTD Pt100 | No |
| Elément thermique RTD Pt1000 | No |
| Elément thermique RTD Ni100 | No |
| Codage des groupes de fréquences et d'impulsions | No |
| Fréquence max. | 0 Hz |
| Fonction rampe et escalier | Yes |
| Mesure et encodage simultanés | Yes |
| Logiciel d'étalonnage | No |
Fluke 705 loop calibrator provides a cost-effective; integrated solution for calibrating milliamp loopsThe Fluke 705 is a cost-effective; integrated solution for calibration; repair and maintenance of milliamp loops. It features a large display and simple; pushbutton interface for ease of use. Plus; it offers the other capabilities you need most to calibrate mA loops including:mA sourcing; simulation and measurement0.02% accuracy and 0.001 mA resolutionSimultaneous mA and % of span displaySelectable step or ramp outputs24 V Loop supply with mA measure0-28 VDC measurement to check Loop VoltageEasy battery exchange without opening the caseIncludes “span check” for fast confirmation of zero and span.Provides selectable slow ramp; fast ramp; and step to provide smooth outputs for valve slewing and loop functional tests.Includes a 24 volt internal loop supply; so you can power and read a transmitter at the same time without a DMM.Runs on a single 9 V battery that is easily changed without breaking the calibration sealOffers 0 - 20 mA or 4 - 20 mA default start up modesComes with a protective yellow holster with test lead storage and a three year warrantyAnd you get all of that in a compact case with a separate protective holster and a three year warranty.