| État de l’article | Nouveau |
| Nom du fabricant | LED Star T8-RetroFit, RL-T8 30 S 11,3W/840/G13 |
| Marque | Radium |
| Pays d’origine* | CN |
| * Le pays d'origine réel peut varier selon le lot de livraison. Pour confirmer le pays d'origine spécifique, veuillez contacter votre gestionnaire de compte. | |
| Code du système harmonisé | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Douille | G13 |
| Gradable | No |
| Indice de rendu des couleurs CRI | 80-89 |
| Diamètre | 27.8 mm |
| Efficacité de la lampe | 150.44 lm/W |
| Forme de la lampe | Tube à double extrémité |
| Longueur de la prise | 895 mm |
| Tension nominale | 52 V |
| Type de couverture | Givré |
| Température de couleur | 52 K |
| Puissance de la lampe | 52 W |
| Flux lumineux | 1700 lm |
| Désignation de la lampe | T8 |
| Lampe à incandescence | No |
| Angle de rayonnement | 52 ° |
| Niveau d’emballage 1 | 4008597191428 |
| Niveau d’emballage 2 | 4008597491429 |
| Couleur | blanc |
| Couleur du boîtier | blanc |
| Type de tension | AC |
| Avec télécommande | No |
| Degré de protection (IP) | IP20 |
| Couleur de la lumière selon EN 12464-1 | Blanc neutre 3300-5300 K |
| Durée de vie nominale moyenne | 50000 h |
| Courant nominal | 52 mA |
| Consommation d'énergie pondérée en 1000 heures | 11.3 kWh |
| Prise en charge IFTTT disponible | No |
| Cohérence des couleurs (ellipse de McAdam) | SDCM4 |
| Nombre minimal de cycles de commutation | 200000 |
| Flux lumineux nominal selon IEC 62612 | 1700 lm |
| Compatible avec Apple HomeKit | No |
| Compatible avec Google Assistant | No |
| Compatible avec Amazon Alexa | No |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | A |
| Facteur de puissance | 0.9 |
| Indice d'efficacité énergétique (IEE) | 0.11 |
LED tubes for electromagnetic control gear (CCG). Product features: LED replacement for classic T8 fluorescent lamps with G13 socket for use in CCG luminaires or on AC mains. Low flicker according to EU 2019-2020 (SVM ≤0,4 / PstLM ≤ 1). Single and tandem operation on conventional control gear (0.6 m version). Tube made of glass. Mercury-free and RoHS compliant. Uniform illumination. Type of protection: IP20. Product benefits: No bending thanks to glass tube. Quick, simple and safe replacement without rewiring. Energy savings of up to 64 % (compared to T8 fluorescent lamp on CCG). Instant-on light, therefore ideally suitable in combination with sensor technology. Very high resistance to switching loads. Also suitable for operation at low temperatures. Areas of application: General illumination within ambient temperatures from -20…+50 °C. Illumination of production areas. Traffic zones and corridors. Supermarkets and department stores. Industry. Equipment / Accessories: Suitable for operation with low-loss and conventional control gears.