CM-MSS.51S Therm. motor protec. relay 2x1c/o, 24-240VAC/DC image 1
CM-MSS.51S Therm. motor protec. relay 2x1c/o, 24-240VAC/DC image 2
CM-MSS.51S Therm. motor protec. relay 2x1c/o, 24-240VAC/DC thumbnail 1
CM-MSS.51S Therm. motor protec. relay 2x1c/o, 24-240VAC/DC thumbnail 2
CM-MSS.41S Therm. motor protec. relay 2c/o, 24-240VAC/DC
En stock chez le fournisseur
Prix (hors TVA):
Ce prix est valable jusqu’à épuisement des stocks
EAN: 4013614496660
MPN: 1SVR730712R1300
Colis: 1
Délai de livraison estimé à notre entrepôt: Sur demande
Technical Information
État de l’article Nouveau
Nom du fabricant CM-MSS.51S Therm. motor protec. relay 2x1c/o, 24-240VAC/DC
Marque ABB
Catégories Protection électronique contre les surcharges
Code du système harmonisé 8536 4900 00
ETIM EC002568
Nombre de circuits de mesure 2
Type de connexion circuit auxiliaire Raccordement à vis
Détails d’emballage
Niveau d’emballage 1 4013614496660
Autres données techniques
Largeur 22.5 mm
Hauteur 85.6 mm
Profondeur 103.7 mm
Tension nominale d'alimentation de commande Us 24-240 V
Avec pinces détachables No
Enregistrement d'erreurs possible Yes
Réarmement externe possible Yes
Type de tension pour l'actionnement AC/DC
Nombre de contacts comme contact normalement fermé 0
Nombre de contacts comme contact normalement ouvert 0
Nombre de contacts comme contact inverseur 2
Téléchargements
Description
The CM-MSS.51S belongs to the CM thermistor motor protection relay range. It operates with a rated control supply voltage of 24 - 240 V AC / DC and has a 2 c/o (SPDT) output with contacts rated at 250 V / 4 A. It features two sensor circuit to monitor PTC temperature sensors (single or accumulative evaluation, configurable) and works according to the closed-circuit principle. The sensor circuits of this CM-MSS.51S are short-circuit (configurable), as well as interrupted-wire monitored and can be reset automatically, manually or remotely after the failure has been removed. This protection relay is certified according to the ATEX directive 94/9/EC and is equipped with a reset / test button. The non-volatile fault storage, the short circuit detection and the accumulative evaluation can be enabled/disabled via DIP switches. A sealable transparent cover for protection against unauthorized changes is available as accessory. The device offers screw connection technology with double-chamber cage connection terminals.