| Item condition | New |
| Manufacture name | M12 Male Connector 90° Field-Wireable Screw Terminal 5-Pole |
| Brand | Murrelektronik |
| Categories |
Circular Connectors
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 9010 00 |
| Rated voltage | 60 V |
| Contact type | Pin |
| Ambient temperature | -40-85 °C |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve | 0.14-1.5 mm² |
| Connectable conductor cross section multi-wired | 0.14-1.5 mm² |
| Degree of protection (IP), mounted | IP67 |
| Diameter connector | 20 mm |
| Rated current In | 4 A |
| For cable outer diameter | 2.5-8 mm |
| Number of power contacts | 0 |
| Number of control contacts | 5 |
| Number of data contacts | 0 |
| Packing level 1 | 4048879438247, 4048879438247 |
| Locking mechanism | Gland nut |
| Screened | No |
| Housing material | Plastic |
| With status indication | No |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | Other |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Material of contact surface | Gold |
| Thread size M | 12 |
| Over voltage category | III |
| Pollution degree | 3 |
| Type of housing | Angled |
| With protective conductor | Yes |
| Min. number of insertion cycles | 100 |
| Material thread ring | Zinc die-cast |
M12 MALE 90° SELF WIREABLE SCREW TERMINAL 5-pol. 0,14 - 1,5mm², 2,5-8mm cable diameter