| Item condition | New |
| Manufacture name | Tridonic EM powerLED BASIC FX 103 C 50W 50V |
| Brand | Tridonic |
| ETIM | EC000471 |
| Protection class | II |
| Power | 50 W |
| Lamp type | LED |
| Wiring system | Continuous circuit/emergency circuit |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| With remote switch connection | Yes |
| Monitoring equipment | Test button |
| Nominal operation time | 1-3 h |
| Packing level 1 | 9006210531236, 9006210531236 |