| Item condition | New |
| Manufacture name | THERMAL OVERLOAD RELAY 6K.04 |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Overload Relays
|
| Harmonized System Code | 8536 3010 00 |
| Mounting method | Direct attachment |
| Release class | CLASS 10 A |
| Type of electrical connection of main circuit | Screw connection |
| Max. rated operation voltage Ue | 690 V |
| Adjustable current range | 2.7-4 A |
| Packing level 1 | 8012823456690 |
| Packing level 2 | 8012823456683 |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 1 |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 1 |
| Number of auxiliary contacts as change-over contact | 0 |
| Reset function input | No |
| Reset function automatic | No |
| Reset function push-button | Yes |