SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600...1FK7042-2AF74-1SG1 image 1
SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600...1FK7042-2AF74-1SG1
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 0804766409622
MPN: 1FK7042-2AF74-1SG1
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600...1FK7042-2AF74-1SG1
Brand Siemens
Categories Standard Electric Motors
ETIM EC001851
Packing details
Packing level 1 0804766409622
Description
SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600 V M0=3 Nm (100K); NN=3000 rpm; naturally cooled design IMB 5 (IM V1, IM V3) flange 1, with Pt1000 temperature sensor power connector rotatable multi-pole resolver (resolver P=4) smooth shaft, tolerance N without holding brake, type of protection IP65