SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600...1FK7042-2AF71-1PH0 image 1
SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600...1FK7042-2AF71-1PH0
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 0887621514464
MPN: 1FK7042-2AF71-1PH0
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600...1FK7042-2AF71-1PH0
Brand Siemens
Categories Standard Electric Motors
ETIM EC001851
Packing details
Packing level 1 0887621514464
Description
SIMOTICS S SIMOTICS S-1FK7 synchronous motor 1FK7-CT PN=0.82 kW; UDC=600 V M0=3 Nm (100K); NN=3000 rpm; naturally cooled design IMB 5 (IM V1, IM V3) flange 1 power connector rotatable 2-pole resolver, with DRIVE-CLiQ interface smooth shaft, tolerance N with holding brake degree of protection IP64