SIMOTICS M compact asynchronous motor 4500 r/min 4.8 kW 10.2...1PH8083-1DN00-0GE1 image 1
SIMOTICS M compact asynchronous motor 4500 r/min 4.8 kW 10.2...1PH8083-1DN00-0GE1
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 0195125381506
MPN: 1PH8083-1DN00-0GE1
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SIMOTICS M compact asynchronous motor 4500 r/min 4.8 kW 10.2...1PH8083-1DN00-0GE1
Brand Siemens
Categories Standard Electric Motors
ETIM EC001851
Packing details
Packing level 1 0195125381506
Description
SIMOTICS M compact asynchronous motor 4500 r/min 4.8 kW 10.2 Nm 17 A 300 V 5000 r/min 5.3 kW 10.1 Nm 17 A 335 V 5500 r/min 5.5 kW 9.6 Nm 16.5 A 350 V 6000 r/min 5 kW 8 Nm 15.9 A 382 V forced ventilation; direction of air flow DE--> NDE; IP55 degree of protection Incremental encoder 22-bit with commutation position (encoder IC22DQ) with DRIVE-CLiQ interface DESIGN IM B3 (IM V5, IM V6) PLAIN SHAFT WITHOUT FITTED KEY; BEARING: STANDARD, VIBRATION SEVERITY GRADE R/A; SHAFT AND FLANGE ACCURACY: R POWER CONNECTOR (ABOVE) CABLE ENTRY ON THE RIGHT SIGNAL CONNECTION D-END