SIMOTICS M compact asynchronous motor 1500 r/min, 130 kW, 828...1PH8226-1DF00-0BB1 image 1
SIMOTICS M compact asynchronous motor 1500 r/min, 130 kW, 828...1PH8226-1DF00-0BB1
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 0804766788307
MPN: 1PH8226-1DF00-0BB1
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SIMOTICS M compact asynchronous motor 1500 r/min, 130 kW, 828...1PH8226-1DF00-0BB1
Brand Siemens
Categories Standard Electric Motors
ETIM EC001851
Packing details
Packing level 1 0804766788307
Description
SIMOTICS M compact asynchronous motor 1500 r/min, 130 kW, 828 Nm, 270 A, 340 V 1750 r/min, 135 kW, 737 Nm, 250 A, 395 V 2000 r/min, 153 kW, 731 Nm, 254 A, 450 V forced ventilation direction of air flow DE-->NDE IP55 degree of protection Incremental encoder 22-bit with commutation position (encoder IC22DQ) with DRIVE-CLiQ interface DESIGN IM B3 (IMB6, IMB7, IMB8, IMV6) PLAIN SHAFT WITHOUT FITTED KEY; BEARING: STANDARD VIBRATION SEVERITY GRADE R/A; SHAFT A.FLANGE ACCURACY GR. R TERMINAL BOX (ABOVE) CABLE ENTRY ON THE LEFT SIGNAL CONNECTION D-END