RUC-3053-4A-W024 Industrial Relay image 1
RUC-3053-4A-W024 Industrial Relay
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005251115
MPN: 864137
Item condition New
Manufacture name RUC-3053-4A-W024 Industrial Relay
Brand RELPOL
Categories Relay DC 24v
Harmonized System Code 8536 4190 00
ETIM EC001437
Nominal current 16 A
Type of switch contact Single contact
Type of electric connection Plug-in connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Number of contacts as normally open contact 3
Packing details
Packing level 1 5900005251115
Other Technical data
Width 38.6 mm
Height 52.65 mm
Depth 36.1 mm
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 24 V
Material of contact surface Silver
Number of contacts as change-over contact 0
Downloads
Description
Industrial relays RUC-3053-4A-W024, 3 NO contact gap ≥ 3 mm . Contact material: AgSnO2. Voltage coil 24 V DC, reinforced. Rated load AC1 16 A / 250 V AC. Mounting: for flat insert connectors - faston 250. Cover protection category .