RUC-3013-26-1110 Industrial Relay image 1
RUC-3013-26-1110 Industrial Relay
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005249914
MPN: 864090
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name RUC-3013-26-1110 Industrial Relay
Brand RELPOL
Categories Electromechanical Relays
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC001437
Nominal current 16 A
Type of switch contact Single contact
Type of electric connection Plug-in connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Degree of protection (IP) IP00
With LED indication No
Voltage type for actuating DC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 0
Packing details
Packing level 1 5900005249914
Other Technical data
Width 38.6 mm
Height 52.65 mm
Depth 36.1 mm
With detachable clamps No
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Mono stable
With forced-guided contacts No
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 110 V
Material of contact surface Silver
Number of contacts as change-over contact 3
Downloads
Description
Industrial relays RUC-3013-26-1110, 3 CO. Contact material: AgSnO2. Voltage coil 110 V DC. Rated load AC1 16 A / 250 V AC. Mounting: for plug-in sockets and for flat insert connectors - faston 187 . Cover protection category .