RSR72-60D20-RH Solid State Relay image 1
RSR72-60D20-RH Solid State Relay
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005261787
MPN: 2616012
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name RSR72-60D20-RH Solid State Relay
Brand RELPOL
Categories Solid State Relays
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC002055
Rated operation current Ie at AC-1 20 A
Voltage type for actuating DC
Packing details
Packing level 1 5900005261787
Other Technical data
Number of phases 1
Modular version No
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 4 V
Switching at zero-crossing No
Downloads
Description
Single-phase sold state relays, industrial RSR72-60D20-RH, zero-crossing switching, load voltage 600 V AC, control input 4…32 V DC. Rated laod AC1 -20/600 V AC. Integrated with heatsink.