R15-2014-23-1120-K Industrial Relay image 1
R15-2014-23-1120-K Industrial Relay
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005246968
MPN: 864024
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name R15-2014-23-1120-K Industrial Relay
Brand RELPOL
Categories Electromechanical Relays
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC001437
Nominal current 10 A
Type of electric connection Plug-in connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Degree of protection (IP) IP40
With LED indication No
Voltage type for actuating DC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 0
Packing details
Packing level 1 5900005246968
Other Technical data
Width 34 mm
Height 54.5 mm
Depth 35 mm
With detachable clamps No
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Mono stable
With forced-guided contacts No
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 120 V
Material of contact surface Silver
Material contact Nickel
Number of contacts as change-over contact 4
Downloads
Description
Industrial relays R15-2014-23-1120-K, 4 CO. Contact material: AgNi. Voltage coil 120 V DC. Rated load AC1 10 A / 250 V AC. Mounting: for plug-in sockets. Cover protection category IP 40.