PRUCT-2023-26-W024-V0 Railroad Relay image 1
PRUCT-2023-26-W024-V0 Railroad Relay
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005219030
MPN: 862275
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PRUCT-2023-26-W024-V0 Railroad Relay
Brand RELPOL
Categories Relay DC 24v
Harmonized System Code 8536 4190 00
ETIM EC001437
Nominal current 16 A
Type of switch contact Single contact
Type of electric connection Screw connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Degree of protection (IP) IP20
With LED indication No
Voltage type for actuating DC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 3
Packing details
Packing level 1 5900005219030
Other Technical data
Width 41.5 mm
Height 77.3 mm
Depth 84.5 mm
With detachable clamps No
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Mono stable
With forced-guided contacts No
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 24 V
Material of contact surface Silver
Material contact Nickel
Number of contacts as change-over contact 0
Downloads
Description
Relays for railroad industry - interface PRUCT-2023-26-W024-V0, 3 NO. Contact material: AgNi. Voltage coil 24 V DC. Rated load AC1 16 A / 250 V AC. Mounting: mounting on 35 mm rail. Cover protection category IP 20.