Pressure Transmitter With Current Output (2-Wire)   PT100R-2001-I2-H1143 image 1
Pressure Transmitter With Current Output (2-Wire)   PT100R-2001-I2-H1143 image 2
Pressure Transmitter With Current Output (2-Wire)   PT100R-2001-I2-H1143 thumbnail 1
Pressure Transmitter With Current Output (2-Wire)   PT100R-2001-I2-H1143 thumbnail 2
Pressure Transmitter With Current Output (2-Wire)  PT100R-2001-I2-H1143
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4047101402957
MPN: 6837681
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name Pressure Transmitter With Current Output (2-Wire)  PT100R-2001-I2-H1143
Brand TURCK
Categories Pressure Sensors
Country of origin* CH
Harmonized System Code 9026 2020 00
ETIM EC002990
Ambient temperature -30 °C
Analogue output 0 V ... 10 V No
Analogue output 0 mA ... 20 mA No
Analogue output 4 mA ... 20 mA No
Analogue output 0 V ... 2 V No
Analogue output 0 V ... 5 V No
Analogue output 2 V ... 10 V No
Packing details
Packing level 1 4047101402957, 4047101402957
Downloads
Description
Druktransmitter, met stroomuitgang (2-draads), Bedrijfsspanning 7…33 VDC, Volledig gelaste metalen meetcel, drukbereik 0 … 100 bar rel., 7 … 33 VDC, Analoge uitgang 4 … 20 mA, Procesaansluiting G1/4", binnendraad, vooraan afdichtend, Apparaat met stekker, M12 × 1