PIR152T-110DC-V0 Railroad Relay image 1
PIR152T-110DC-V0 Railroad Relay
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005223594
MPN: 862542
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PIR152T-110DC-V0 Railroad Relay
Brand RELPOL
Categories Electromechanical Relays
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC001437
Nominal current 10 A
Type of switch contact Single contact
Type of electric connection Screw connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Degree of protection (IP) IP20
With LED indication No
Voltage type for actuating DC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 0
Packing details
Packing level 1 5900005223594
Other Technical data
Width 38 mm
Height 82 mm
Depth 68.2 mm
With detachable clamps No
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Mono stable
With forced-guided contacts No
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 110 V
Material of contact surface Silver
Material contact Nickel
Number of contacts as change-over contact 2
Downloads
Description
Relays for railroad industry - interface PIR152T-110DC-V0, 2 CO. Contact material: AgNi. Voltage coil 110 V DC. Rated load AC1 10 A / 250 V AC. Mounting: mounting on 35 mm rail. Cover protection category IP 20.