PIR152-060DC-00T Time Relay image 1
PIR152-060DC-00T Time Relay
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5900005164965
MPN: 855615
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name PIR152-060DC-00T Time Relay
Brand RELPOL
Categories Timer Relays
Harmonized System Code 8536 4190 00
ETIM EC001439
Clock function, starting with pulse, variable No
With semiconductor output No
Function delay-on energization Yes
Time range 0 s
Type of electric connection Screw connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 0 V
Number of outputs, undelayed, normally closed contact 0
Number of outputs, delayed, change-over contact 2
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting No
Voltage type for actuating DC
Packing details
Packing level 1 5900005164965
Other Technical data
Nominal current 10 A
Width 38.2 mm
Height 85.4 mm
Depth 73 mm
Remote operation possible No
Suitable as remote control No
Function flashing, starting with pause, fixed time Yes
Function flashing, starting with pulse, fixed time Yes
Clock function, starting with pause, variable No
Function floating contact on energization Yes
Function star-delta No
Function delay on de-energization Yes
Function floating contact on de-energization Yes
Function pulse shaping No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 0 V
Rated control supply voltage at DC 60 V
Number of outputs, undelayed, normally open contact 0
Number of outputs, undelayed, change-over contact 0
Number of outputs, delayed, normally closed contact 0
Number of outputs, delayed, normally open contact 0
Pluggable on auxiliary contact block No
Outputs, reversible delayed/undelayed No
Downloads
Description
Time relays , PIR152-060DC-00T, 2 CO ( DPDT), AgNi, 60V DC, Rated load AC1 10 A, Rated load AC3 370 W, Rated switching voltage 250 V AC, Operating temperature °C -40…+55, mounting on 35 mm rail