| Preces stāvoklis | Jauns |
| Ražotāja nosaukums | SIMATIC IPC547G (rack PC, 19", 4 U); Pentium Dual Core G4400 (2C/2T, 3.3 GHz, 3 MB cache) |
| Zīmols | Siemens |
| Izcelsmes valsts* | DE |
| * Faktiskā izcelsmes valsts var atšķirties atkarībā no piegādes partijas. Lai apstiprinātu konkrēto izcelsmes valsti, lūdzu, sazinieties ar savu klientu menedžeri. | |
| Harmonizētās sistēmas kods | 8471 5000 00 |
| ETIM | EC001413 |
| Darbības temperatūra | 0-40 °C |
| Barošanas sprieguma sprieguma veids | AC |
| Aizsardzības pakāpe (IP) | IP30 |
| Barošanas spriegums AC 50 Hz | 100-240 V |
| Barošanas spriegums AC 60 Hz | 100-240 V |
| Iepakojuma līmenis 1 | 4047622431641 |
| Platums | 0.4814 mm |
| Augstums | 0.1766 mm |
| Dziļums | 0.4466 mm |
| Piemērots drošības funkcijām | No |
| Ar cieto disku | Yes |
| Atbalsta protokols LON | No |
| Rūpniecisko Ethernet interfeisu skaits | 2 |
| HW interfeisu skaits RS-232 | 2 |
| HW interfeisu skaits RS-422 | 0 |
| HW interfeisu skaits RS-485 | 0 |
| HW interfeisu sērijas TTY skaits | 0 |
| HW interfeisu skaits USB | 8 |
| Paralēlo HW interfeisu skaits | 1 |
| Citu HW interfeisu skaits | 2 |
| Piemērots operētājsistēmai Windows 9x | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows 2000 | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows XP | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows ME | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows CE | No |
| Piemērots operētājsistēmai Linux | No |
| Piemērots citai operētājsistēmai | No |
| Atbalsta protokols ASI | No |
| PROFIBUS atbalsta protokols | No |
| Atbalsta protokols CAN | No |
| INTERBUS atbalsta protokols | No |
| KNX atbalsta protokols | No |
| Modbus atbalsta protokols | No |
| Atbalsta protokols Data-Highway | No |
| Atbalsta protokols DeviceNet | No |
| SUCONET atbalsta protokols | No |
| Atbalsta protokols citām kopņu sistēmām | No |
| Procesora tips | Pentium M |
| Maks. galvenā atmiņa | 4000000000 MB |
| Ar diskešu disku | No |
| Ar citiem datu nesējiem | No |
| Ar grafisko karti | Yes |
| Ar skaņas karti | Yes |
| Bezmaksas AGP slotu skaits | 0 |
| Bezmaksas PCI slotu skaits | 2 |
| Bezmaksas ISA slotu skaits | 0 |
| Bezmaksas PCMCIA slotu skaits | 0 |
| Citu bezmaksas slotu skaits | 0 |
| Iespējama montāža uz sliedēm | No |
| Konstrukcijas tipa korpuss | Statīvs |
| Atmiņas ietilpības cietais disks | 0 TB |
| SERCOS atbalsta protokols | No |
| INTERBUS drošības atbalsta protokols | No |
| PROFINET saskarņu skaits | 0 |
| Bezvadu HW interfeisu skaits | 0 |
| Iespējams iebūvēts priekšpusē | No |
| Iespējama montāža uz plaukta | Yes |
| Montāža pie sienas/tiešā montāža | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows 2003 Server | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows Vista | No |
| Radio standarta Bluetooth | No |
| Radio standarta Wi-Fi 802.11 | No |
| IO saišu meistars | No |
| Atbalsta protokols AS-interfeisa drošībai darbā | No |
| DeviceNet Safety atbalsta protokols | No |
| Atbalsta protokols EtherNet/IP | No |
| Atbalsta protokols Foundation Fieldbus | No |
| PROFINET CBA atbalsta protokols | No |
| PROFINET IO atbalsta protokols | No |
| PROFIsafe atbalsta protokols | No |
| Atbalsta protokols SafetyBUS lpp | No |
| Radio standarta GPRS | No |
| Radio standarts GSM | No |
| Radio standarts UMTS | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows 7 | No |
| Piemērots operētājsistēmai Windows 8 | No |
| Procesora takts frekvence | 3300000000 GHz |
| Uzglabāšanas datu nesēju nodalījumu skaits | 4 |
| Ar optisko disku | No |
*** no longer available *** SIMATIC IPC547G (rack PC, 19", 4 U); Pentium Dual Core G4400 (2C/2T, 3.3 GHz, 3 MB cache); MB (chipset H110, 2x Gbit LAN, 2x USB 3.0 front, 2x USB 3.0 & 4x USB 2.0 on rear, 2x PS/2, audio; 1x display port V1.2, 1x DVI-D, 7 slots: 5x PCI-E, 2x PCI) 1x 1 TB HDD, internal; 4 GB DDR4 SD-RAM (1x 4 GB) Enclosure painted, COM2+LPT, 100/240 V AC industrial power supply unit, without power supply cord; without operating system The SIMATIC IPC547G with innovative Intel processor technology. The innovated SIMATIC IPC547G is the technological further development of the SIMATIC IPC547E in the direction of maximum performance, user-friendliness and flexibility. With its appealing pricing, it is ideally suited for the cost-effective implementation of industrial applications, such as in process visualization or in industrial image processing, which require maximum PC system performance (state of the art). It also boasts a high degree of system availability, flexibility and compactness in 19" IPC technology. The SIMATIC IPC547G is also available as a control cabinet device for horizontal and vertical installation and with an optional Tower Kit for use as an industrial workstation or server in the process industry and in technical offices. Other functions include, for example, the graphic expansion options (multi-monitoring) for complex visualization tasks or front-side status indicators for increasing the system availability. The application areas of the SIMATIC IPC547G provide system integrators, control cabinet designers, plant engineers and machine builders with a 19" Rack PC platform for high-performance applications and IT applications at the control/cell level for process- and visualization applications, industrial high-end image processing, quality assurance and monitoring tasks, measurement, open-loop and closed-loop control tasks, and data recording and data management. The SIMATIC IPC547G is UL-certified and has the CE mark for use in industrial environments and in residential, business and commercial sectors and can therefore be used not only in industrial applications, but also in building automation or in public facilities. Thanks to its installation depth of just 446 mm it can also be easily integrated into 500 mm 19" cabinets. The outstanding characteristics are maximum system performance due to the most innovative technology, a high degree of flexibility, a Tower Kit for converting your computer into an Industrial Tower PC (optional), a high degree of system availability, user-friendly and service-friendly device configuration, independent product design with new front layout, all-metal enclosure with anti-corrosive surface (blue chromatic) and with optional design surface (paint), a high degree of EMC compatibility for use in industrial and office areas, installation compatibility across generations of devices, certifications and approvals, e.g. for worldwide marketing (cULus, CE, KC, C-Tick), system-tested with SIMATIC components for easy integration into the TIA environment, ensured innovation cycles and long-term availability of at least 2.5 years, guaranteed spare parts supply of at least 3 years, and worldwide service and support.