PSE45-600-70 Softstarter - 45 A - 208 ... 600 V AC |
| Zīmols |
ABB
| Kategorijas |
Mīkstā palaidēja ierīces
| Harmonizētās sistēmas kods |
| ETIM |
EC000640
| Nominālais darba spriegums Ue |
208-600 V |
| Nominālā darba strāva Ie pie 40 °C Tu |
45 A |
| Nominālā jauda trīsfāzu motors, inline, pie 230 V |
11 kW |
| Nominālā apkārtējā temperatūra bez pazemināšanas |
40 °C |
Iepakojuma informācija
| Iepakojuma līmenis 1 |
Citi tehniskie dati
| Funkcija |
Viens virziens |
| Ar displeju |
Yes |
| Nominālais vadības barošanas spriegums pie AC 50 Hz |
100-250 V |
| Nominālais vadības barošanas spriegums pie AC 60 Hz |
| Aizsardzības pakāpe (IP) |
IP00 |
| Atbrīvošanas klase |
Regulējams |
| Nominālā jauda trīsfāzu motors, inline, pie 400 V |
22 kW |
| Integrēta motora pārslodzes aizsardzība |
Yes |
| Sprieguma veids iedarbināšanai |
AC |
| Iekšējais apvedceļš |
| Griezes momenta kontrole |
| Aizsardzības pakāpe (NEMA) |
1 |
Lejupielādes
Apraksts
The softstarter PSE45-600-70 has a rated maximum operational current of 45 A with an operating voltage span from 208...600 V AC. The rated control voltage is between 100...250 V AC at 50/60 Hz. PSE features a two-phase control with a soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR, and Event signal is available from a relay output in NO (normally open state). The PSE has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, underload, and locked rotor protection. To interact with PSE, it has an Illuminated display that uses symbols to become language neutral. As an option, you can add an identical external keypad with a rating of IP66. There are three ways to communicate with PSE. It can be done by hardwire inputs Start/Stop or by Reset of fault. Another popular option is the built-in fieldbus communication Modbus RTU. You can also use an external adaptor and a Fieldbus plug. PSE is a true general purpose softstarter. It’s a perfect balance between high starting capacity and cost efficiency. Very suitable for small to medium-sized three-phase motors with nominal currents from 18...370 A. Typical applications are, for example, pumps, fans, compressors, and conveyors.