| Preces stāvoklis | Jauns |
| Ražotāja nosaukums | Heating Mat 1190W 0.5С…14.0m 4.8A 230V |
| Zīmols | THORGEON |
| Kategorijas |
Underfloor Heating Systems
|
| Izcelsmes valsts* | LV |
| * Faktiskā izcelsmes valsts var atšķirties atkarībā no piegādes partijas. Lai apstiprinātu konkrēto izcelsmes valsti, lūdzu, sazinieties ar savu klientu menedžeri. | |
| Harmonizētās sistēmas kods | 8516 8080 00 |
| ETIM | EC000405 |
| Modelis | Apsildes kabelis |
| Jauda | 170 W/m² |
| Biezums | 3.8 mm |
| Pašlīmējošs | No |
| Virsma | 7 m² |
| Ar atbalsta paklājiņu | Yes |
| Pretestība | 48 Ohm |
| Ar kontrolieri | No |
| Savienota slodze | 1190 W |
| Savienojuma spriegums | 230 V |
| Piemērots kā āra virsmas apsilde | Yes |
| Piemērots mitrai telpai | Yes |
| Iepakojuma līmenis 1 | 4752280006802 |
Stranded heating conductors made of CuNi, CuCr, NiCr alloys depending on the resistance. Internal insulation made of heat-resistant extruded FEP. Aluminum foil screen. Drain conductor made of stranded Al-Mg wires. External insulation made of PVC-modified polyvinyl chloride with increased heat resistance. Synthetic fiberglass mesh 50cm wide. Cold lead 3.0m long (PVC 3×1.0mm2).
The thickness of the heating cable is only 3.6 mm, which allows to use the minimum thickness of the tile adhesive. The heating cable is securely sewn to an ultra-thin and durable synthetic mesh with a thickness of only 0.2 mm, which does not deform when laid out.
| Maximum operating temperature: | +90⁰С |
| Minimum installation temperature: | -10⁰С |
| Cable outer diameter: | 3.6 mm |
| Mat thickness | 3.8 mm |
| Installation wire feeding the heating cable: | 3.0m, PVC 3x1.0mm² |
| Color of connected wires: | brown - phase (L), blue - zero (N), yellow-green - "ground" (PE) |