CRHB-280 N ECOWATT (230V50/60HZ) N8 image 1
CRHB-280 N ECOWATT (230V50/60HZ) N8 image 2
CRHB-280 N ECOWATT (230V50/60HZ) N8 thumbnail 1
CRHB-280 N ECOWATT (230V50/60HZ) N8 thumbnail 2
CRHB-280 N ECOWATT (230V50/60HZ) N8
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 8413893007438
MPN: 5136916100
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 1-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CRHB-280 N ECOWATT (230V50/60HZ) N8
Brand S&P
Categories Roof-Mounted Ventilation Fans
Country of origin* ES
Harmonized System Code 8414 5935 00
ETIM EC011011
Nominal current 0.8 A
Housing material Aluminium
Integrated timer Yes
Supporting protocol for Modbus Yes
Electrical connection Terminals
Nominal voltage 230 V
Frequency 50 Hz
Pitch measure 154 mm
With thermal protection Yes
Operation by app Yes
With pressure sensor Yes
Suitable for (extra) pressure sensor Yes
Max. air volume at 50 Pa 1929.01 m³/h
With constant volume flow control Yes
Max. air volume at 100 Pa 1828.01 m³/h
Max. air volume at 150 Pa 1716.88 m³/h
Max. air volume at 200 Pa 1584.88 m³/h
Max. air volume at 250 Pa 1395.76 m³/h
Max. air volume at 300 Pa 1122.51 m³/h
Max. medium temperature (continuous) 50 °C
Nominal duct diameter 250 mm
With wireless remote control Yes
Operating height 274 mm
Indirect drive Yes
Max. electric power input 0.181 kW
With sound absorber Yes
Housing material quality Al 99.5 (3.0255)
Material impeller Aluminium
Axial model No
Material quality impeller/pump wheel AlMg3 (3.3503)
Surface protection housing Untreated
Surface protection impeller Untreated
Air supply roof fan No
Exhaust direction Horizontal
With maintenance-/service switch Yes
Base size, internal, square 435 mm
Sound pressure level at 4 m (outdoor) at Qmax 53 dB(A)
Single-speed motor Yes
Back draught shutter None
Specific fan power at Qmax 218 kW/(m³/s)