CMPB/4-160 LG0(PP)(230V50HZ) image 1
CMPB/4-160 LG0(PP)(230V50HZ)
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 8413893131379
MPN: 5130088700
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 1-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name CMPB/4-160 LG0(PP)(230V50HZ)
Brand S&P
Categories Centrifugal Duct Fans
Country of origin* ES
Harmonized System Code 8414 5925 00
ETIM EC010994
Nominal current 2.3 A
Width 445 mm
Height 525 mm
Depth 440 mm
Power consumption 0.25 kW
Housing material Plastic
Frequency 50 Hz
Suitable for outdoor set-up Yes
With thermal protection No
Max. medium temperature (continuous) 60 °C
Connection voltage 1 x 230 V
Indirect drive No
Housing material quality Polypropylene (PP)
Material impeller Plastic
Material quality impeller/pump wheel Polypropylene (PP)
Surface protection housing Untreated
Surface protection impeller Untreated
With maintenance-/service switch No
Single-speed motor Yes
Single-speed motor controllable with Transformer
Back draught shutter None
Motor speed (nominal) in rpm 1500 4 pole
Air volume at 200 Pa (static) 27 m³/h
Air volume at 400 Pa (static) 0 m³/h
Air volume at 600 Pa (static) 0 m³/h
Air volume at 800 Pa (static) 0 m³/h
Air volume at 1000 Pa (static) 0 m³/h
Air volume at 1500 Pa (static) 0 m³/h
Air volume at 14000 Pa (static, 20 °C) 0 m³/h
Air volume at 18000 Pa (static, 20 °C) 0 m³/h
In-line No
Nominal duct diameter, suction side 160 mm
Nominal duct diameter, delivery side 160 mm
Acoustic capacity at 63 Hz 31 dB
Acoustic capacity at 125 Hz 41 dB
Acoustic capacity at 250 Hz 55 dB
Acoustic capacity at 500 Hz 58 dB
Acoustic capacity at 1000 Hz 61 dB
Acoustic capacity at 2000 Hz 60 dB
Acoustic capacity at 4000 Hz 60 dB
Acoustic capacity at 8000 Hz 49 dB