| Item condition | New |
| Manufacture name | Classic Haled D GU10 200-240V 6W 3000K 500Lm Ra90 Dim |
| Brand | Civilight |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | GU10 |
| Dimmable | Yes |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 50 mm |
| Lamp efficacy | 83 lm/W |
| Lamp shape | Reflector |
| Length | 59 mm |
| Nominal voltage | 200-240 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lamp power | 6 W |
| Luminous flux | 500 lm |
| Lamp designation | PAR16 |
| Filament lamp | No |
| Beam angle | 36 ° |
| Packing level 1 | 4060574228107 |
| Packing level 2 | 4060574228107, 4060574228107 |
| Colour | White |
| Colour housing | Colourless |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | G |
| Luminous intensity | 500 cd |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 25000 h |
| Nominal current | 35 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 6 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG1 |
| Min. number of switching cycles | 100000 |
| Rated luminous flux according to IEC 62612 | 500 lm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Power factor | 0.8 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.14 |
Classic Haled D GU10 200-240V 6W 3000K 500Lm Ra90 Dim