ZLBM800A-1P-M12 Fuse switch disconnector image 1
MD01 image 2
ZLBM800A-1P-M12 Fuse switch disconnector image 3
ZLBM800A-1P-M12 Fuse switch disconnector thumbnail 1
MD01 thumbnail 2
ZLBM800A-1P-M12 Fuse switch disconnector thumbnail 3
ZLBM800A-1P-M12 Fuse switch disconnector
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 7025840090496
MPN: 1SEP620014R1000
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name ZLBM800A-1P-M12 Fuse switch disconnector
Brand ABB
Categories Fuse Switch-Disconnectors
Country of origin* BG
Harmonized System Code 8536 9095 00
ETIM EC001040
Rated permanent current Iu 800 A
Number of poles 3
Degree of protection (IP), front side IP30
Suitable for fuses NH2
Version as main switch No
Version as safety switch No
Max. rated operation voltage Ue AC 500 V
Packing details
Packing level 1 7025840090496
Other Technical data
Conditioned rated short-circuit current Iq 100 kA
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Other
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting No
Suitable for busbar mounting Yes
With error protection No
Motor drive optional No
Position control element Front side
Equipped with connectors No
Downloads
Description
Die Gerätegeneration InLine II ZLBM / ZHBM bietet Ihnen bestmögliche Stabilität und höchste Sicherheit im Stromverteilernetz. Sie schalten Nennströme von 160 A bis 630 A und durch den Einsatz von Doppelgriffen sogar bis 1250 A. Dabei sorgen Sie für höchsten Personenschutz bei Betrieb und Wartung Ihrer Schaltanlagen. ABB bietet Ihnen die Baureihe in 1- und 3-poligen Varianten zur Verfügung, die entsprechend nach EN / IEC 60947-3 geprüft wurden. Die Installation ist dank horizontaler und vertikaler Montage platzsparender und flexibler als je zuvor. Ebenso gewährleisten wir einen einfachen und sicheren Einbau der Stromwandler sowie Austausch der NH-Sicherungseinsätze. Die Baureihe ist für Phasenschienen mit einem Abstand von 185 mm geeignet.