| Item condition | New |
| Manufacture name | XLED G95C 7W-WW |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E27 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 95 mm |
| Lamp shape | Round/globe |
| Length | 140 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 7 W |
| Luminous flux | 806 lm |
| Lamp designation | Other |
| Packing level 1 | 5905339362407 |
| Voltage type | AC |
| Energy efficiency class | E |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Nominal current | 40 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 7 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Min. number of switching cycles | 20000 |
Kanlux XLED means not only the best lighting parameters, but also additional decorativeness. Kanlux XLED G95 bulbs are a large, round, glass bulb and a wide beam angle. Kanlux XLED G95 look very impressive in open lamps and wall lamps, as well as in overhangs without a shade. It is worth paying attention to the XLED G95S model with dark, smoked glass, it is an extremely decorative, but also very elegant light source.