| Item condition | New |
| Manufacture name | Lampa LED, XLED G125 5W-SW, 5W, 290lm, 1800K, E27 (29645) |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E27 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 125 mm |
| Lamp shape | Round/globe |
| Length | 178 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 1800 K |
| Lamp power | 5 W |
| Luminous flux | 290 lm |
| Lamp designation | Other |
| Packing level 1 | 5905339296450 |
| Colour | Amber |
| Voltage type | AC |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 5 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Min. number of switching cycles | 15000 |
| Power factor | 0.5 |
A decorative version of a big GLOBE bulb that is striking itself. Kanlux XLED G125 in this exceptional version will help you create a very cosy atmosphere. All thanks to a very warm colour of the light and an amber glass in which a spiral LED filament is enclosed. This huge ball of light will become a decoration of your house, café, restaurant and any other place in which you will install it. It is an exceptional combination of a decorative nature and a modern energy-efficient LED technology.