| Item condition | New |
| Manufacture name | XLED EX A60 3,8W-WW |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E27 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 60 mm |
| Lamp shape | Pear-shape |
| Length | 108 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 3.8 W |
| Luminous flux | 806 lm |
| Lamp designation | A-type |
| Packing level 1 | 5905339352705 |
| Voltage type | AC |
| Energy efficiency class | A |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 50000 h |
| Nominal current | 40 mA |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Min. number of switching cycles | 50000 |
The new, EXTREMELY efficient Kanlux XLED EX light sources mean above-average luminous efficiency.
With an efficiency of 212 lumens per Watt, this 3.8W LED bulb is equivalent to a traditional 60W bulb, which means 15 times less power consumption. Kanlux XLED EX is a 5-Year warranty.