| Item condition | New |
| Manufacture name | xCIH 3.7kW T1 Off-Line |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC002883 |
| Max. power per charging point | 3.7 kW |
| Number of vehicle connectors Type 1 | 1 |
| Installation side connection model | Single phase |
| Packing level 1 | 3553340300103 |
| Mounting method | Wall mounting |
| Width | 295 mm |
| Height | 225 mm |
| Depth | 122 mm |
| With display | No |
| Housing material | Plastic |
| Nominal connection power | 3.7 kW |
| Impact strength | IK08 |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| With communication interface | Yes |
| Function access control | Yes |
| Number of charging units | 1 |
| With house connection box | Yes |
| With load management | No |
| With energy meter | No |
| With circuit breaker | No |
| IFTTT support available | No |
| Length of charging cable | 5 m |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |