| Item condition | New |
| Manufacture name | xCIB On-line 4G |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC002889 |
| With communication interface | Yes |
| Max. number of addressable charging points | 100 |
| Loading current | 8 A |
| Emergency release at power failure | No |
| Packing level 1 | 3553340300288 |
| Nominal voltage | 230 V |
| Width | 225 mm |
| Height | 295 mm |
| Depth | 122 mm |