| Item condition | New |
| Manufacture name | X3301 Detecteur optique de flamme ATEX |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | Red |
| Width | 102 mm |
| Height | 334 mm |
| Length | 270 mm |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Packing level 1 | 3660191302955 |
| Operating principle | Infrared |
| Networkable via cable | No |
| Backup battery included | None |