| Item condition | New |
| Manufacture name | Wtyczka jednofazowa z tworzywa 10/16A |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC000242 |
| Nominal current | 16 A |
| Nominal voltage | 230 V |
| Colour | Black |
| Material quality | Thermoplastic |
| Number of poles | 3 |
| Material | Plastic |
| Connection system | Screwed terminal |
| Angle of plug | Straight |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Adapter plug | No |
| Packing level 1 | 5907711111368 |
| Packing level 2 | 5907711111368 |