| Item condition | New |
| Manufacture name | Wide-range switching power supply unit 12V DC |
| Brand | ELTAKO |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8504 3180 00 |
| ETIM | EC002540 |
| Width | 18 mm |
| Height | 58 mm |
| Depth | 58 mm |
| Voltage type of supply voltage | AC |
| Power output | 12 W |
| Rail mounting possible | Yes |
| Wall mounting possible | No |
| 1st secondary output voltage | 24 V |
| Rated supply voltage at AC 50 Hz | 110-240 V |
| Max. output current 1 | 0.5 A |
| Packing level 1 | 4010312901755, 4010312901755 |
| Packing level 2 | 4010312901755 |
| Packing level 3 | 4010312901755 |
| Built-in width | 18 mm |
| Modular version | Yes |
| Suitable for safety functions | No |
| Width in number of modular spacings | 1 |
| Output voltage stabilized | Yes |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Stabilized | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Direct mounting possible | No |
| Secondary voltage adjustable | No |
| Short-circuit-proof | Yes |
| Nominal value output voltage 1 | 24 V |
Wide-range switching power supply unit. Rated capacity 12W. Standby loss 0.2 watt only. Modular devices for DIN 60715 TH35 rail mounting. 1 module = 18mm wide, 58mm deep. At a load of more than 50% of the rated capacity and always if there are adjacent switching power supply units from 12W rated capacity and if there are dimmers a ventilation clearance of 1/2 module must be maintained with the spacers DS12 on both sides. Wide-range input voltage 88-264V AC (110V -20% up to 240V +10%). Efficiency 24V DC 86%. Stabilised output voltage ±1%, low residual ripple. Short-circuit proof. Overload protection and over-temperature switch-off by means of swichting off with automatic switching-on after fault clearance (autorecovery function).