| Item condition | New |
| Manufacture name | Wandaxiaalventilatoren, HCFT/4-355/H-A (400V50HZ) V5 |
| Brand | S&P |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8414 5925 00 |
| ETIM | EC010883 |
| Width | 450 mm |
| Height | 450 mm |
| Housing material | Steel-treated |
| Operation | Mains |
| Connection voltage | 0 V |
| Electrical connection | Terminals |
| With thermal protection | Yes |
| Hygrostat | None |
| Louver | None |
| Air volume, unloaded | 3549.04 m³/h |
| Air volume at pressure 2 | 3275.48 m³/h |
| Air volume at pressure 3 | 2356.13 m³/h |
| Pressure 2 | 25 Pa |
| Pressure 3 | 75 Pa |
| Suitable for electronic control | No |
| Suitable for transformer control | Yes |
| Max. air temperature | 70 °C |
| Suitable for frequency control | Yes |
| Timer | None |
| With non-return valve | No |
| Packing level 1 | 8413893610171 |