| Item condition | New |
| Manufacture name | Wandaxiaalventilatoren, HCFB/4-315/H-A (110-120V60HZ) VZ |
| Brand | S&P |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8414 5100 00 |
| ETIM | EC010883 |
| Width | 400 mm |
| Height | 400 mm |
| Housing material | Steel-treated |
| Operation | Mains |
| Connection voltage | 0 V |
| Electrical connection | Terminals |
| With thermal protection | Yes |
| Hygrostat | None |
| Louver | None |
| Air volume, unloaded | 2225 m³/h |
| Air volume at pressure 2 | 1610.4 m³/h |
| Air volume at pressure 3 | 74 m³/h |
| Pressure 2 | 50 Pa |
| Pressure 3 | 125 Pa |
| Suitable for electronic control | Yes |
| Suitable for transformer control | Yes |
| Max. air temperature | 70 °C |
| Suitable for frequency control | No |
| Timer | None |
| With non-return valve | No |
| Packing level 1 | 8413893371997 |