| Item condition | New |
| Manufacture name | BV-SU4/55/10KIT Busbar |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 8536 9001 00 |
| ETIM | EC000215 |
| Insulated | Yes |
| Rated permanent current Iu | 80 A |
| Number of poles | 2 |
| Packing level 1 | 5413656505846 |
| Number of phases | 2 |
| Cross section | 10 mm² |
| Length | 1016 mm |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 25 kA |
| Width in number of modular spacings | 54 |
| Rated surge voltage | 4 kV |
| Type of electric connection | Pin |
| Suitable for devices with auxiliary switch | No |
| Suitable for devices with N-conductor | Yes |
| Suitable for number of devices | 27 |
| Max. rated operation voltage Ue | 500 V |
| Module width | 18 mm |