DILMP45-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 45 A, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, Push in terminals
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4015081983780
MPN: 199677
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name DILMP45-11(220V50/60HZ)-PI Contactor, 4 pole, AC operation, AC-1: 45 A, 1 N/O, 1 NC, 220 V 50/60 Hz, Push in terminals
Brand EATON
Categories AC Power Contactors
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 11 kW
Number of normally open contacts as main contact 4
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 25 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 220 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 220 V
Rated control supply voltage at DC 0 V
Type of electrical connection of main circuit Spring clamp connection
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 4015081983780
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45 A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 15 A
Rated operation power at AC-4, 400 V 7 kW
Rated operation power NEMA 0 kW
Description
Contactor, Application: Contactors for 4 pole electric consumers, Contactors up to 200 A, 4 pole, Utilization category: AC-1: Non-inductive or slightly inductive loads, resistance furnaces, NAC-3: Normal AC induction motors: starting, switch off during running, Connection technique: Push in terminals, Number of poles: 4 pole, 380 V 400 V: Ie= 25 A, Conventional free air thermal current, 3 pole, 50 - 60 Hz Open at 40 °C: Ith =Ie= 45 A, enclosed: Ith= 36 A, Conventional free air thermal current, 1 pole open: Ith= 117 A, enclosed: Ith= 105 A, 220 V 230 V: P= 7.5 kW, 380 V 400 V: P= 11 kW, 660 V 690 V: P= 14 kW , Contacts N/O = Normally open: 1 N/O, Contacts N/C = Normally closed: 1 NC, Instructions: Contacts to EN 50 012., with mirror contact., Voltage AC/DC: AC operation