| Item condition | New |
| Manufacture name | Volt Light LVD1A |
| Brand | Fluke |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 3100 00 |
| ETIM | EC000494 |
| Current supply | Battery |
| Continuity test | No |
| Voltage indication | Other |
| Voltage measuring range | 40-300 V |
| Measuring circuit category | None |
| Type of test | 1-pole |
| Packing level 1 | 0095969773188 |
| Length | 75 mm |
| Blade length | 0 mm |
| Blade width | 0 mm |
| Internal base load | No |
| Single pole phase indication | Yes |
| Contact less voltage detection | Yes |
| Data hold | No |
| Background lighting LC-indication | No |
| Test prod protection | No |
| Measuring point lightning | Yes |
| Indication of direction of field rotation | No |
| Load switchable | No |
| Resistance measurement | 0 Ohm |
| Usable at precipitation | No |
LVD1A,VOLT LIGHT EU ROHS