| Item condition | New |
| Manufacture name | V43BTSE6 VMS43 EMPTY FOR LBS 250A |
| Brand | ABB |
| Country of origin* | BE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC002288 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Protection | Miniature- / earth leakage circuit breaker |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Packing level 1 | 5411815257223 |
| Width | 320 mm |
| Height | 320 mm |
| Depth | 179 mm |
| With socket outlet | No |
| Number of phases | 3 |
| Extension possible | Yes |
| With transparent cover | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Number of light groups | 0 |
| With bell transformer | No |
| Main switch rated current | 200 A |