| Item condition | New |
| Manufacture name | Butterfly valve type VFY-WH DN25 |
| Brand | Danfoss |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8481 8071 00 |
| ETIM | EC010910 |
| Material quality | Cast iron GG 25 (GJL-250) |
| Fire-safe | No |
| Material spindle | Stainless steel |
| Nominal diameter | DN 25 |
| Packing level 1 | 5702421536087 |
| Surface protection | Other |
| Operation | Lever handle |
| Length operating element | 0 mm |
| Diameter handwheel | 0 mm |
| Material quality spindle | Stainless steel 304 (1.4301) |
| Zeta value | 0 |
| Article compression class | PN 10 |
| Construction length | 32 mm |
| Permitted by NCP | No |
| Outer pipe diameter all connections | 0 mm |
| Flange compression class | PN 10 |
| Max. pressure difference at 20 °C | 10 bar |
| Length of connection 1 | 0 mm |
| Length of connection 2 | 0 mm |
| Angle of the valve | 0 ° |
| Spindle angle | 0 ° |
| Max. pressure difference as end valve | 10 bar |
| Passage | 25 mm |
| FM quality mark | No |
| UL quality mark | No |
| ULC quality mark | No |
| LPCB quality mark | No |
| Valve design | Centric |
| Height operating element | 0 mm |
| Kvs value | 0 |
| Connections | Wafer type |
| Material valve butterfly | Stainless steel |
| Valve butterfly lined | No |
| Material primary spindle seal | Ethylene-propylene diene monomer rubber (EPDM) |
| VdS quality mark | No |
| KIWA certified | No |
| Gastec QA mark | No |
| Type approval according to BBR/EKS | No |