| Item condition | New |
| Manufacture name | VL-2 spindle valve PN6 |
| Brand | Danfoss |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8481 8071 00 |
| ETIM | EC011435 |
| Surface protection | Other |
| Material quality | Cast iron GG 25 (GJL-250) |
| Article compression class | PN 6 |
| Flange compression class | PN 6 |
| Characteristic curve | Equal percentage |
| Packing level 1 | 5702421512364 |
| Max. medium temperature (continuous) | 120 °C |
| Min. medium temperature (continuous) | -10 °C |
| Stroke length | 30 mm |
| With coupling connection 1 | No |
| With coupling connection 2 | No |
| Kvs value | 145 |
| Max. pressure difference in opened position | 3 bar |
| Leakage loss of Kvs value | 0.05 % |