| Item condition | New |
| Manufacture name | Vic 22 3000K | Ceiling light | White |
| Brand | NORDLUX |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 1140 00 |
| ETIM | EC002892 |
| Energy Class | |
| EPREL - European Product Registry for Energy Labelling | 1157775 |
| Colour housing | White |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Height/depth | 40 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Degree of protection (IP) | IP23 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Max. system power | 18 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 1600 lm |
| Packing level 1 | 5704924012648 |
| Packing level 2 | 5708839012649 |
| Housing material | Plastic |