| Item condition | New |
| Manufacture name | FLUKE-805 FC Vibration meter 805 FC handheld with app connectivity |
| Brand | Fluke |
| Categories |
Electrical Test Equipment
|
| Country of origin* | US |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9031 8080 00 |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Max. battery duration | 0 h |
| With measurement control force sensor | Yes |
| With bearing condition assessment | Yes |
| With machine vibration assessment | Yes |
| Measuring unit vibration velocity (RMS) | mm/s and inch/s |
| Measuring unit vibration velocity (Peak) | mm/s and inch/s |
| Measuring unit vibration acceleration (Peak) | m/s² and g |
| Measuring unit vibration displacement | µm and mils |
| Measuring unit vibration acceleration (RMS) | m/s² and g |
| Packing level 1 | 0095969726863 |
| Width | 161.9 mm |
| Height | 257.2 mm |
| Depth | 98.4 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| USB connection | Yes |
| Screen diagonal | 2.75 inch |
| Analogue audio output | No |
| IR sensor | Yes |
| Bluetooth interface | Yes |
| Internal memory | Yes |
| Input connection | SMB male |
| Temperature measuring range | -20-200 °C |
| With built-in torch | Yes |
| With display backlight | Yes |
| With emissivity correction | Yes |
| Drop test height | 1 m |
De betrouwbare, reproduceerbare, nauwkeurige manier om de lagers en algemene trillingen en temperatuur te controleren. Wanneer trillingen de normale niveaus overschrijden, kan dit een teken zijn van uitlijningsproblemen of problemen. U hebt dan snel praktische antwoorden nodig. Fluke-trillingstesters en apparaten en systemen voor laseruitlijning zijn speciaal ontworpen voor onderhoudsprofessionals die snel trillingsanalyse moeten uitvoeren en de uitlijning moeten evalueren om de basisoorzaak van een probleem te begrijpen. Wanneer u een Fluke-trillingsmeter of -tester gebruikt samen met de Fluke Connect®-app, kunt u de meetresultaten delen en de volgende stappen ter plaatse autoriseren, uw metingen organiseren per apparaat op één locatie met de EquipmentLog™-geschiedenisfuncties en veilig met anderen verbinding maken en samenwerken, zodat ze kunnen zien wat u ziet met de ShareLive™-videofunctie.