| Item condition | New |
| Manufacture name | VIALOX® NAV-TS 400W FC2 |
| Brand | OSRAM |
| Country of origin* | SK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 3220 00 |
| ETIM | EC000821 |
| Model | Clear |
| Socket | Fc2 |
| Luminous flux | 49000 lm |
| Total length | 206 mm |
| Colour rendering index CRI | 20-39 |
| Diameter | 23 mm |
| Lamp efficacy | 122 lm/W |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| External ballast required | Yes |
| Colour temperature | 2000 K |
| Lamp power | 400 W |
| Packing level 1 | 4050300015712 |
| Packing level 2 | 4050300216829 |
| Packing level 3 | 4050300015712 |
| Energy efficiency class | A+ |
| External ignitor required | Yes |
| Mercury-free | No |
| Number of discharge tubes | 1 |
| Lighting for plants | No |
| Replacement for mercury vapour lamp | No |
| Average nominal lifespan | 24000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 440 kWh |
| Lamp designation | Other |
High-pressure sodium vapor lamps for open and enclosed luminaires. Product features: Lamp survival factor: 95 % after 12,000 h burning time. Product benefits: High luminous efficacy. Areas of application: Industrial installations. Car parks, courtyards. Buildings, monuments, bridges. Suitable for use in open and enclosed luminaires. Outdoor applications only in suitable luminaires.