| Item condition | New |
| Manufacture name | VF 2 PN16 65/63 2-way seat flange |
| Brand | Danfoss |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8481 8059 00 |
| ETIM | EC011408 |
| Material quality | Cast iron GG 25 (GJL-250) |
| Article compression class | PN 16 |
| Flange compression class | PN 16 |
| Max. pressure difference in opened position | 2.5 bar |
| Leakage loss of Kvs value | 0 % |
| Control ratio (Svo) | 1 % |
| Closing pressure | 0 bar |
| Adjustable position feedback signal | No |
| Packing level 1 | 5702421560181 |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Suitable for manual operation | No |
| Explosion-proof | No |
| Max. medium temperature (continuous) | 130 °C |
| Min. medium temperature (continuous) | -10 °C |
| Outer pipe diameter all connections | 0 mm |
| Length of connection 1 | 0 mm |
| Length of connection 2 | 0 mm |
| Working length connection 1 | 0 mm |
| Working length connection 2 | 0 mm |
| Operating time | 0 s |
| With coupling connection 1 | Yes |
| With coupling connection 2 | Yes |
| Housing material | Cast iron |
| Kvs value | 63 |
| With end contacts | No |
| Max. electric power input | 0 VA |
| Adjustable operating range | No |
| Auxiliary contacts | No |