| Item condition | New |
| Manufacture name | VESDA LASER PLUS-NF SEUL |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 225 mm |
| Height | 125 mm |
| Length | 350 mm |
| Degree of protection (IP) | IP30 |
| Response temperature | 39 °C |
| Packing level 1 | 3660191302627 |
| Operating principle | Laser |
| Networkable via cable | No |
| Backup battery included | None |