| Item condition | New |
| Manufacture name | VESDA Laser Focus VLF-250-NF |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC001763 |
| Colour | White |
| Width | 175 mm |
| Height | 90 mm |
| Length | 245 mm |
| Degree of protection (IP) | IP30 |
| Response temperature | 39 °C |
| Packing level 1 | 3660191302665 |
| Operating principle | Laser |
| Networkable via cable | No |
| Backup battery included | None |