| Item condition | New |
| Manufacture name | VERVST. GSL. 60X70 R1013/70 |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7308 9098 00 |
| ETIM | EC002400 |
| Surface protection | Continuously galvanized |
| Material | Steel |
| Inner radius | 0 mm |
| Cable tray width | 70 mm |
| Cable tray height | 60 mm |
| Change of direction | Vertically rising |
| Packing level 1 | 8712186068140 |
| Model | Without connector |
| RAL-number | 1013 |
| Material thickness | 0.8 mm |
| Construction type | Bend rigid |
| Side wall perforation | Yes |
| Material quality | Other |
| Mounting perforation in bottom | No |
| NATO-mounting holes | No |
| Stainless steel, pickled | No |
| Wide span model | No |
| Suitable for circuit integrity | No |
| With cover | No |
| Bend model | Segmental bend |